Vyhodnocení Oranžové stuhy České republiky 2012

 

V Senátu Parlamentu ČR v Praze byly 24. září 2012 vyhlášeny výsledky soutěže Oranžová stuha 2012 v rámci Vesnice roku. Ocenění Oranžová stuha ČR 2012 získala obec Rudka ležící na úpatí Českomoravské vrchoviny. Na druhém místě skončila obec Petrovice ze Středočeského kraje, třetí je obec Sovětice z Královéhradeckého kraje.

„Ministerstvo zemědělství je jedním z vyhlašovatelů soutěže Vesnice roku, v rámci které udělujeme ocenění Oranžová stuha za vytváření podmínek pro plnohodnotný život na venkově ve spolupráci místní samosprávy a zemědělských subjektů. Rozvoj venkova je jednou z důležitých priorit Ministerstva,“ řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

Ocenění Oranžová stuha uděluje Ministerstvo již po šesté. Letošního ročníku se zúčastnilo 278 obcí. Soutěží se na dvou úrovních, nejprve na krajské, poté na celostátní. Třináct obcí, které uspěly v krajských kolech a dostaly se do celostátního, získalo šek do výše 600 tisíc korun dle dispozic státního rozpočtu v roce 2013. V letošním roce jde o město Abertamy (Karlovarský kraj) a obce Bolešiny (Plzeňský kraj), Bořice (Pardubický kraj), Kučeř (Jihočeský kraj)Mnetěš (Ústecký kraj), Otice (Moravskoslezský kraj), Petrovice (Středočeský kraj), Pitín (Zlínský kraj), Rozsochatec (kraj Vysočina), Rudka (Jihomoravský kraj), Skalka (Olomoucký kraj), Sovětice (Královehradecký kraj), Všelibice (Liberecký kraj). Ocenění převzali zástupci obcí. Celorepublikový vítěz, obec Rudka, obdržel šek do výše 800 tisíc korun, převzala ho starostka Marie Jirglová.

Slavnostní akce proběhla společně s vyhlašováním vítěze Zelené stuhy roku 2012. První místo a poukaz na dotaci v hodnotě 700 tisíc korun získala obec Dolní Břežany ze Středočeského kraje. Druhé místo a poukaz na 400 tisíc korun připadlo obci Machová ze Zlínského kraje a trofej spolu s poukazem na 400 tisíc korun za třetí místo získala obec Kestřany z Jihočeského kraje.

Za obec Rozsochatec se slavnostního ceremoniálu zůčastnil pan starosta Václav Havelka a obecní zastupitel pan Jaroslav Halák. Obecní zastupitelé též děkují všem občanům, kteří pomohli při prezentacích obce v krajském i celostátním kole a podíleli se tak na získání ocenění a finančního daru pro naši obec.

/Lenka Hyršová/